Project Description

Matrace v této skupině bychom mohli rozdělit na dvě části – vyrobené ze standardní polyuretanové pěny (např. matrace Deny) a z tzv. studené pěny (např. Flora, Komforta…). Studená pěna se vypěňuje při nižších teplotách než standardní.

V této skupině jsou vlastnosti dané matrace zcela závislé na použité pěně, neboť ta tvoří celé jádro. Pěny jsou popisovány čtyřčíslím, kde první dvojčíslí znamená hmotnost 1m3 pěny a druhým dvojčíslím se označuje odpor pěny proti stlačení (dá se říct, že vyjadřuje tvrdost pěny). Čím je vyšší hmotnost pěny na 1m3 , tím je vyšší i životnost matrace. Matrace s jádrem ze studené pěny jsou komfortnější lépe kopírují křivky těla a jsou o něco prodyšnější než matrace ze standardní PUR pěny. Proto v nabídce převládají matrace ze studené pěny.

Matrace s polyuretanovým jádrem mají vždy sundavací potah, který je možno chemicky vyčistit. Jádro je opatřeno separačním návlekem, aby šel potah lehce stáhnout. Za příplatek je možno objednat vypíratelný potah.

Polyuretanové matrace jsou méně prodyšné než pružinové, proto se nedoporučují ukládat na pevnou desku. Odvod vlhkosti je řešen prořezem jádra matrace – např. vlnky na horní a spodní straně, otvory ve středu matrace. Tyto otvory také tvoří zóny matrace. Ty zohledňují rozložení hmotnosti v jednotlivých částech matrace a pomáhají lepšímu tvarování matrace tam, kde lidské tělo tvoří výraznější křivky.

Matrace jsou ve své většině, pětizónové (tužší střed, změkčená zóna pod rameny a zóna pod hlavou – jádro je středově symetrické). Pružné lamelové rošty zvyšují životnost matrací a umožňují matracím přenášet vyšší zatížení.

Pokud zvažujeme otázku, zda je pod danou matraci nutný lamelový rošt nebo ne, musíme brát v úvahu a) výšku matrace, b) tvrdost matrace, c) hmotnost uživatele. Platí, že čím je výška a tvrdost matrace menší a hmotnost uživatele vyšší, tím je lamelový rošt potřebnější.

Obráceně platí, že čím je výška a tvrdost matrace větší a hmotnost uživatele nižší, tím je lamelový rošt méně potřebný.